Phytocare zoekt parameters om rozen te kweken |
In de tuinderswereld draait alles om productie-optimalisatie bij beperkte kosten. Al vele tientallen jaren wordt geprobeerd om het onderste uit de kan te halen, en tegenwoordig is de computer daar niet meer bij weg te denken. In de huidige kassen wordt het binnenklimaat automatisch geregeld.
Het klimaat zou constant gehouden kunnen worden, maar om de produktie te optimaliseren is het nodig het binnenklimaat aan te passen aan de omstandigheden buiten de kas. Het belang hiervan wordt geillustreerd door het effect dat een overdrijvende regenbui kan hebben: als de tuinder niet anticipeert op de aankomende, vaak sterke, temperatuursdaling, kan dit een week achterstand in de productie tot gevolg hebben. Snel en adequaat reageren is dus van belang.
Op theoretisch gebied zijn er diverse modellen gemaakt die een verband proberen te leggen tussen de klimaatsfactoren en de uiteindelijke productie van het gewas. De huidige aanpak is helaas zo dat een tuinder niet bijster veel voordeel heeft van de nieuwe inzichten die met de modellen verkregen worden. De studies zijn vaak gericht op een bepaald soort gewas, en verschillen in karakteristieken tussen de diverse soorten gewassen zijn vaak significant. Nog belangrijker wellicht: de karakteristieken zijn niet constant door het jaar heen, terwijl zij momenteel als vaste parameters in de modellen worden meegenomen.
Phytocare wil proberen de aanpak om te draaien en met behulp van de nieuwe aanpak tuinders kunnen adviseren. Het idee is als volgt. De klimaatcomputer dient ingestelde hoeveelheden vocht, licht, voeding, etc. toe en meet tegelijkertijd het resulterende binnenklimaat: iedere 5 minuten levert de computer data over o.a. temperatuur, luchtvochtigheid en lichtsterkte in de kas. Achteraf is dus voor iedere plant tot op 5 minuten nauwkeurig bekend onder wat voor omstandigheden hij geleefd heeft. Bovendien is aan de planten zelf te zien wat de produktie is: bij bijvoorbeeld tomaten kun je tellen hoeveel kilo vruchten de plant binnen welke tijd gegeven heeft. Bij rozen, het gewas waarover Phytocare de meeste adviezen geeft, is de produktie te meten in de vorm van groei van takken per week; een tak kan hier immers geoogst worden als hij lang genoeg is voor de verkoop. Het meten van de produktie kan echter slechts op een grotere tijdschaal gebeuren. Meestal wordt de produktie per week gemeten. Met behulp van gemeten klimaatsvariabelen uit de kas en de gemeten produktie willen we nu de plant-eigen parameters vinden, bijvoorbeeld door ze te fitten aan de metingen. Complicatie hierbij is dus dat de klimaatsmetingen elke paar minuten gedaan worden terwijl de produktie slechts wekelijks gemeten kan worden. Met de gevonden parameterwaarden kan vervolgens het spel weer worden omgedraaid: zijn er vuistregels te geven aan de tuinder op het gebied van klimaatregeling die zijn produktie verhogen bij acceptabele kosten? Verschillende scenario's kunnen nu worden doorgerekend om een advies aan de tuinder te kunnen geven.
Vragen zijn bijvoorbeeld: Kan Phytocare, aan de hand van het op bovenstaande wijze aan de individuele teler en zijn kas aangepaste model, adviseren hoe de produktie te optimaliseren? Of in ieder geval vinden wanneer de fotosynthese van de planten optimaal is (optimale produktie is sterk gerelateerd aan optimale fotosynthese)? Is het model precies genoeg om bijvoorbeeld te kunnen berekenen of bepaalde investeringen in de kas (om de produktie te optimaliseren) zoveel meeropbrengst zullen leveren dat dit de investering waard is?